حمل و نقل در کلانشهری مانند تهران با توجه به اینکه هر ثانیه در آن حیاتی است و دیرکرد اتوبوس و قطار مترو باعث ازدحام جمعیت می شود، بایستی با نظم و حساسیت خاصی در این حوزه انجام بگیرد.

آلودگی هوای تهران که خود بحث های جنجالی را در خصوص علت و سرمنشاء آن بوجود آورده است بازهم نگاه ها را به سمت وسایل حمل و نقل عمومی معطوف داشت.

آلودگی هوا از چهارشنبه هفته گذشته به شدت تشدید شد تا جایی که برای همه گروه‌ها هوای پایتخت خطرناک اعلام شد. روز شنبه عنوان شد تصمیم گیری برای یکشنبه انجام می پذیرد و روز یکشنبه نیز این تصمیم گیری انجام شد منتها مطرح گردید که تصمیم برای تعطیلی تهران باید از سوی «اسحاق جهانگیری» معاون اول روحانی ابلاغ شود اما در گیر و دار تصمیم گیری بود که هواشناسی اعلام کرد از روز سه شنبه آلودگی هوا کم کم رو به بهبودی می گذارد.

القصه تصمیم گیری‌های لاکپشتی در این حوزه در کنار کمبود امکانات و بی نظمی که حالا در رفت و آمد شهری در حال افزایش است باعث شده تا مشکلات شهروندان تهرانی بیشتر و بیشتر شود. خصوصا با وجود بیماری کرونا که مردم سعی می کنند از وسایل شخصی برای دورماندن از تجمعات استفاده کنند به نظر می رسد به نوعی بی مهری به حمل و نقل عمومی افزایش یافته است. از ماجرای بدهی دولت به شهرداری تهران در همین زمینه که بگذریم شاهد نوعی بی نظمی در حمل و نقل شهری هستیم که چندان کسی پاسخگوی آن نیست.

حمل و نقل در کلانشهری مانند تهران با توجه به اینکه هر ثانیه در آن حیاتی است و دیرکرد اتوبوس و قطار مترو باعث ازدحام بعضا بحران زا جمعیت می شود، بایستی با نظم و حساسیت خاصی در این حوزه انجام بگیرد. از اتوبوس های بی آر تی و قطار شهری که بگذریم به اتوبوس های عادی درون شهری می رسیم. جالب اینجاست که پیش از همه گیری ویروس کرونا اتوبوس های درون شهری با فاصله زمانی مشخص ۱۵ دقیقه به ایستگاه ها می آمدند و مسافران را جا به جا می کردند. اما حالا مسافران بایستی بیشتر از گذشته منتظر اتوبوس ها بمانند. اینکه منشا این مشکل چه چیزی است، مشخص نیست اما آشکار است که مردم در این حوزه در عذاب هستند و در زمانه ای که بایستی به حمل و نقل عمومی اهمیت بیشتری داده شود بیشتر به حمل و نقل شخصی نگاه و توجه خاصی وجود دارد.

این درحالی است که در شهرهای بزرگ دنیا برای اینکه مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی تشویق شوند نه تنها سرعت انتقال مسافر هر روز کاسته و امکانات مجهز تر می شود بلکه حتی دیده می شود هزینه ها هم تا حدود بسیار ناچیزی کاسته می شود. جالب است که مسافران در این وضعیت حتی بیشتر از نیم ساعت و ۴۵ دقیقه برای سوار شدن به اتوبوس های درون شهری در ایستگاه ها باید معطل شوند!

پیشتر حتی یک سامانه پیامکی درخصوص نظم و ساعات ورود اتوبوس به ایستگاه ها وجود داشت که به طور مشخص و دقیق این موارد را به اطلاع مسافران می رساند اما این سامانه نیز به مانند قبل کار نمی کند و بعضا اطلاعات درستی به مسافران نمی دهد. جالب اینجاست که این سامانه یکی از دستاوردهای حمل و نقل شهری نوین بود که بعد از مدتی دیده می شود که این دستاورد با اهمال کاری در حال مخدوش شدن است!

موضوع دیگر اینجاست که مردم بازهم در میان اختلافات میان شهرداری و دولت قربانی شده اند. در این حوزه اجحاف به قشر ضعیف و مسئولی که سعی می کند با وسایل حمل و نقل عمومی به فعالیت خود در سطح شهر بپردازد صورت می گیرد و به نظر می رسد از سوی مسئولان شهری اینطور قلمداد می شود که به سبب بیماری کرونا مردم با وسایل شخصی در شهر حرکت می کنند و از این رو خدمات حمل و نقل عمومی به همین خاطر هم ضعیف و هم بی نظم شده است.

این درحالی است که با نگاهی به تجمعات مردم در مترو و اتوبوس های بی آرتی و درون شهری به خوبی می توان این فرضیه را نادرست اعلام کرد. همه مردم که در این خصوص از خودروی شخصی استفاده نمی کنند و حتی اتومبیل ندارند که خدمات در عرصه حمل و نقل شهری کاسته و ضعیف شده است. این درحالی است که بایستی در زمانه کرونا و جلوگیری از تجمع افراد که هر لحظه آن مهم است حمل و نقل عمومی با سرعت بیشتری کار کند؛ موضوعی که دستکم در خدمات حمل و نقل شهری پایتخت دیده نمی شود.

  • نویسنده : عبدی
  • منبع خبر : جهان نیوز