اشاره به رجالی که این روزها بعنوان نامزدهای بالقوه انتخاباتی در ذهن رجال چپ مطرح هستند در حالی است که در سمت دیگر ماجرا برخی معتقدند اصلاح‌طلبان دچار قحط‌الرجال شده‌اند و برای انتخابات ۱۴۰۰ نیز رجل شاخص و البته حائز صلاحیتی در بین آنها نیست.

فیاض زاهد، از فعالان اصلاح‌طلب به تازگی در یک مصاحبه که سایت اعتمادآنلاین آنرا منتشر کرد پیرامون انتخابات۱۴۰۰ گفته است: اگر دولتی بتواند نشان دهد که کارآمد است و از نظر اخلاقی،  دولت صادق و قابل اعتمادی باشد و خواهان مبارزه جدی با فساد و رانت خواری باشد می تواند یک رابطه منطقی و معنا داری با مردم برقرار کند و امکان چانه زنی و رابطه بین المللی با کشورهای قدرتمند و صاحب تکنولوژی را برای جذب سرمایه گذاری و افزایش سطح کنش اقتصادی در کشور را فراهم کند که این مسئله، دارای اهمیت است.

او سپس می‌افزاید:
“در شرایط پیش رو شخصیت‌هایی که می‌توانند راه حل مناسب ارایه و امکان گفت‌وگو در جامعه بین‌الملل را فراهم کنند و مورد وثوق مردم و نهادهای قدرت قرار بگیرند؛ افرادی مانند ظریف، لاریجانی، جهانگیری، زنگنه، شریعتمداری و اردکانیان هستند که ‌واجد این ویژگی‌ها هستند و می‌توانند پلی بین مردم و حاکمیت شوند.

*اشاره به رجالی که این روزها بعنوان نامزدهای بالقوه انتخاباتی در ذهن رجال چپ مطرح هستند در حالی است که در سمت دیگر ماجرا برخی معتقدند اصلاح‌طلبان دچار قحط‌الرجال شده‌اند و برای انتخابات ۱۴۰۰ نیز رجل شاخص و البته حائز صلاحیتی در بین آنها نیست که بتواند برای رقابت‌های انتخاباتی مبارزه‌طلبی کند.

افراد یاد شده (غیر از دکتر لاریجانی) نیز اصلاح‌طلبان ردیف چندمی هستند که اولا درباره برخی از آنها ظن عدم صلاحیت برای ریاست‌جمهوری وجود دارد، ثانیا بر روی نام و شخصیت آنها کار انتخاباتی نشده، ثالثا کارنامه اجرایی شاخصی هم ندارند و بعضا حتی دارای زمینه رأی منفی هم هستند و رابعا از میان آنها نیز آقای ظریف صراحتا گفته است که تخصص ریاست‌جمهوری را ندارد.

در موضوع آقای لاریجانی هم باید دانست که برخی می‌گویند چپ‌ها از آنرو که به قحط‌الرجال رخ داده در پیرامون خود اشراف دارند؛ ‌ قصد کرده‌اند تا سناریوی سال ۹۲ را تکرار و از یک چهره نزدیک به اصلاحات حمایت کنند.

البته دکتر لاریجانی اصولگرا هستند اما مواضع چند سال اخیر او و فی‌المثل حمایتی که از برجام به خرج داد؛ توانسته مشترکات این رجل سیاسی و اصلاح‌طلبان را زیاد کند.
در بحث لاریجانی بیان این نکته هم ضروریست که او نه تنها کارنامه دندانگیری در اجرائیات ندارد بلکه زمینه رأی چندانی هم نسبت به برخی از نامزدهای بالقوه دیگر از جناح رقیب که در صحنه حاضر هستند، ندارد.

این در حالی است که برخی اعضای “هسته سخت اصلاحات” صراحتاً تأکید دارند که سناریوی سال ۹۲ را تکرار نمی‌کنند و اگر شورای نگهبان نامزد بی‌صلاحیت آنها را تأیید صلاحیت نکند؛ در انتخابات شرکت نخواهند کرد. 

  • نویسنده : عبدی
  • منبع خبر : مشرق نیوز